The Web Cartoonist's Choice Awards

2001 Winners and Nominees

BEST COMIC:
Boxjam's Doodle - by Boxjam (WINNER!)
College Roomies from Hell!!! - by Maritza Campos
Sluggy Freelance - by Pete Abrams
Player vs. Player - by Scott Kurtz
Schlock Mercenary - by Howard Tayler
Elf Life - by Carson Fire

***

BEST ART:
Cool Cat Studios - by Gisèle Lagacé (WINNER!)
Chopping Block - by Lee Adam Herold
Xenith - by Aeire
MegaTokyo - by Piro and Largo

***

BEST WRITING:
College Roomies from Hell!!! - by Maritza Campos (WINNER!)
Schlock Mercenary - by Howard Tayler
Boxjam's Doodles - by Boxjam
Odd Jobs - by Tim Broderick

***

BEST SITE DESIGN:
RPG World - by Ian J (WINNER!)

***

BEST CONCEPT:
Chopping Block - by Lee Adam Herold (WINNER!)
Framed!!! - by damonk
Comicollage - by James Francis, Brandon Sonderegger, Russ Williams, Joe Nadeau, Yamcha Hibiki, Shay Caron, and Erin Dilbaitis
Ko Fight Club - by Russ Williams
Player vs Player - by Scott Kurtz
Eat the Roses - by Meaghan Quinn

***

BEST MALE CHARACTER:
Butch (of "Chopping Block") - by Lee Adam Herold (WINNER!)
Baughb the Elf (of "Elf Life ") - by Carson Fire
Gav (of "Nukees") - by Darren Bleuel
David DiAngelo (of "Odd Jobs") - by Tim Broderick
Tracker (of "Psychic Dyslexia Institute") - by Scott Maddix and Anthony Port
Mikey (of "Untitled Again") - by Paul Roustan
Zortic (of "Zortic") - by Mark Mekkes

***

BEST FEMALE CHARACTER:
Monique (of "Sinfest") - by Tatsuya Ishida (WINNER!)
Alice (of "Alice!") - by Michael McKay-Fleming
Wendy (of "Wendy") - by Joshua Lesnick
Mrs. Boxjam (of "Boxjam's Doodles") - by Boxjam
Filis (of "Elf Life ") - by Carson Fire

***

BEST OTHER CHARACTER:
God (of "Sinfest") - by Tatsuya Ishida (WINNER!)
Sign (of "Framed!!! ") - by damonk
Schlock (of "Schlock Mercenary") - by Howard Tayler
Skull (of "Player Vs Player") - by Scott Kurtz
Sprite (of "Elf Life") - by Carson Fire
Sebastian (of "Clan of the Cats ") - by Jamie Robertson

***

BEST SUPPORTING CHARACTER:
Jordan (of "Exploitation Now") - by Poe (WINNER!)
Calvin (of "Normal Guy ") - by J.R. Cook
Fooker (of "General Protection Fault") - by Jeff Darlington
Marshall Spragg (of "Zap Jones") - by Caleb Sevcik

***

BEST SPECIAL EVENT:
Keenvention - by Todd Michaels (WINNER!)
Web Comic Awareness Day
Party 2001
Bikeeni 2000
William Shakespeare 2001

***

BEST CAMEO:
Howard Tayler (of "Schlock Mercenary") - by Howard Taylor (WINNER!)

***

BEST ROMANTIC COMIC:
Sabrina - by Eric W. Schwartz (WINNER!)
Vicious Lies - by Dave Fuller
Boy Meets Boy - by K. Sandra
Eat The Roses - by Meaghan Quinn
Nukees - by Darren Bleuel

***

BEST SERIAL COMIC:
College Roomies from Hell!!! - by Maritza Campos (WINNER!)
Odd Jobs - by Tim Broderick
Zap Jones - by Caleb Sevcik
Four Toon Tellers' Serial - by The Four Toon Tellers
Melonpool - by Steve Troop
Elf Life - by Carson Fire

***

BEST GAG COMIC:
Chopping Block - by Lee Adam Herold (WINNER!)
Boxjam's Doodles - by Boxjam
Pentasmal - by Aaron Farber
? - by Aric McKeown

***

BEST REALITY-BASED COMIC:
Real Life - by Greg Dean (WINNER!)
Odd Jobs - by Tim Broderick
Vicious Lies - by Dave Fuller
Retail Weekly - by Jason Seabaugh
Scrubs - by Justin Koh and Abby Moy
Minor Reality - by martin
Bruno - by Christopher Baldwin

***

BEST MINIMALIST COMIC:
Boxjam's Doodles - by Boxjam (WINNER!)
? - by Aric McKeown
Arrogance In Simplicity - by Capheine
Triangle and Robert - by Patrick Shaughnessy

***

BEST SCIENCE-FICTION COMIC:
Freefall - by Mark Stanley (WINNER!)
Schlock Mercenary - by Howard Tayler
Life on Forbez - by CDC
Zortic - by Mark Mekkes
Melonpool - by Steve Troop
Gravity - by D.J. Coffman

***

BEST FANTASY COMIC:
Elf Life - by Carson Fire (WINNER!)
Rogues of Clwyd-Rhan - by Reinder Dijkhuis
RPG World - by Ian J
Clan of the Cats - by Jamie Robertson

***

BEST SUPERHERO COMIC:
The Sporkman Chronicles - by John Troutman (WINNER!)
The Japanese Beetle! by Dave "The Knave" White
Supermegatopia by The Brothers Grinn
Gaming Guardians - by C Wilson Trull & Graveyard Greg

***

BEST ANTHROPOMORPHIC COMIC:
Kevin & Kell - by Bill Holbrook (WINNER!)
The Class Menagerie - by Vince Suzukawa
Psychic Dyslexia Institute - by Scott Maddix and Anthony Port
Lang Lang - by Jodi Tong

***

BEST SCHOOL-BASED COMIC:
Avalon - by Josh Phillips (WINNER!)
College Roomies from Hell!!! - by Maritza Campos
Minor Reality - by martin
The Class Menagerie - by Vince Suzukawa
Blotto Street - by Daniel Milford-Cottam (Maboo)

***

BEST DRAMATIC COMIC:
Avalon - by Josh Phillips (WINNER!)
Odd Jobs - by Tim Broderick
Clan of the Cats - by Jamie Robertson
Fans! - by T Campbell
Avalon - by Josh Phillips
Wandering Ones - by Clint Hollingsworth

***

BEST GAMING COMIC:
RPG World - by Ian J (WINNER!)
Angst Technology by Barry T. Smith
Gaming Guardians - by C Wilson Trull & Graveyard Greg
Player vs. Player - by Scott Kurtz

***

BEST OTHER GENRE COMIC:
Chopping Block - by Lee Adam Herold (WINNER!)
Boy Meets Boy - by K. Sandra
Zap Jones - by Caleb Sevcik
Nerdz - by Screwball McGoo
Diesel Sweeties - by R Stevens
1/0 - by Tailsteak
Ko Fight Club - by Russ Williams


Copyright © Web Cartoonist's Choice Awards Committee, 2003. All Right Reserved